Pharmacy Business math

by J

Patient pays $22 for a 10ml vial . If the pharmacy charged 32 percent Markup and $6.50 dispense fee. What was the pharmacy original cost?

Comments for Pharmacy Business math

Click here to add your comments

answer to this question
by: Anonymous

the original cost is $8.46

Math
by: Eva

First, take away the dispensing fee:
(22 - 6.50) = 15.50

Then divide that by one plus the markup percentage.
15.50 / 1.32 = 11.742424

Orig cost= $11.74

Remember when working with decimals in monetary transactions, to round to the nearest hundredth.

I don't get it
by: Anonymous

I still don't know how you got the answer.

ITS EASY
by: p

22-6.50=15.50
(15.50*32/100=4.96
15.50-4.96=10.54

1.32!!
by: Anonymous

plz could you explain how the 1.32 came?

confused
by: tatiana

Why each person have a different answer??...

C'est pas possible.
by: Anonymous

Which answer should i go for because i thought u had to go like this: 22-6.50 is 15.50
15.50*0.32 is 4.96
I believe the original cost should be $4.96.
**/

I might have did it completely wrong.
by: Btanggg

I got…

$22 x .33 = $7.26

$22.00+$7.26= $29.26

$29.26+$6.50= $35.76

How to get answer
by: Anonymous

Which answer is correct, and please show me the steps?

pharmacy cost caluclation
by: Anonymous

22 x .32 = 7.04
$7.04 is the markup amount
22 - 7.04 = 14.96
14.96 - 6.50 = 8.46
$8.46 pharmacy cost

correct answer
by: Anonymous

32% of $22= $7.04
[22 ×.32]

$7.04 + $6.50= $13.54

$22-$13.54= $8.46

ORIGINAL COST BEFORE THE DISPENSE FEE AND THE 32% IS $8.46

correct answer
by: Anonymous

ITS EASY
by: p

22-6.50=15.50
(15.50*32/100=4.96
15.50-4.96=10.54

My Answer
by: Anonymous

I did 22.00-7.04 (Markup)- 6.50 =8.46 original cost

like this
by: Anonymous

it costs $22 with a 32% mark up so

Multiply 22 x 0.32 to get 7.04

with that you go back and add it to the 22 dollars because its a mark up the 7.04 was just how much the percentage equaled out so
22+7.04= 29.04

leave the fee till the end as if its tax
and so add it to them now

29.04+6.50=$35.54

here you go
by: Toman

11.74 USD

X + X(32%) + 6.50 = 22 USD

X (1) + X (0.32) = 22 - 6.5

X (1.32) = 15.5

X = 15.5/ 1.32 = 11.74USD

I think this is the correct answer
by: Anonymous

$22- $6.50 (dispensing fee) = $15.5

It would only make if the dispensing fee wasn't included in the markup because its a fee.

$15.5x 0.32 = $4.94

Reason for converting the percentage into a decimal was so I would find out how much a 32% mark up was added to the pharmacy price.

So lastly you would subtract the two numbers.

$15.5- $4.96 = $10.54 being the pharmacy price.


Toman is correct.
by: Anonymous

$11.74 + ($11.74 x .32) + $6.50 = $22.00

22 /0.32%, not 1.32%
by: Ptmike1955

22 X 0.32% = $7.04; 22- 7.04 = 14.96
14.96 - 6.50( processing fee) = $8.46 original cost

The Correct Answer will cross check
by: Jerry

**ONLY Eva and Toman are right. To verify, just take any of the answers and work the problem the to get the retail price.**

1. Take an answer - Let's try Ptmike1955's answer

$8.46

2. Add the markup to the orig cost only (there's no markup in dispensing fees)

$8.46 x 0.32 = $2.71

$8.46 + $2.71 = $11.17

3. Now add in dispensing fees

$11.17 + $6.50 = $17.67

- If it doesn't add up to $22, It's wrong

**Now, let's try Eva and Toman's answer**

1. Take an answer - Let's try Eva and Toman's answer

$11.74

2. Add the markup to the orig cost only (there's no markup in dispensing fees)

$11.74 x 0.32 = $3.76

$11.74 + $3.76 = $15.50

3. Now add in dispensing fees

$15.50 + $6.50 = $22.00

- This answer checks out !

EVA is RIGHT
by: Anonymous

subtract 6.6 from 22, which gives 15.5
but because it is a mark up, you add 1 + .32, which is the same as 32%. Now you divide 15.5 by 1.32=11.74

melek
by: Anonymous

there should be a correct and serious answer full of correct steps. that tends to confuse us students. thanks. who is right?

Click here to add your comments

Join in and ASK your Questions! It's easy to do. How? Simply click here to return to Math questions.